İlçemizde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Başkale'nin Düşman İşgalinden Kurtuluş programı; Hükümet Konağı'nda  Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından Başkale Yatılı Bölge İlkokulu’nda devam edildi. Kaymakamımız Abdulselam Öztürk ve Eşi Zuhal Öztürk, 6. Hudut Alay Komutan Yardımcısı Piyade Albay Tefik Abaşlıoğlu,  İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Fatih Hati, İlçe Emniyet Müdürü Adil Metin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Özkara ve kamu kurum amirleri,  öğretmenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Program saygı duruşu ve İstiklal marşımızın büyük bir coşkuyla okunmasıyla başladı.
Programda konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Özkara, "Hâkimiyetin kayıtsız, şartsız millete verildiği bu anlamlı günü milletçe büyük bir gururla, şanla, şerefle kutluyoruz. Sevgi dolu yürekleri ve gülen yüzleriyle bugüne anlam katan çocuklarımızın ve aziz milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten duygularla kutlar, sevgi ve saygılar sunarım." dedi. Daha sonra öğrenciler tarafından şiirler okundu.
İlçede bulunan ilk ve ortaokulu öğrencilerinin sergilediği koro, folklor ve kaşık oyunu kutlamalara katılanların büyük beğenisini topladı.
Halk oyunları gösterisinden sonra ilçe genelinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı  ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 98 yıldönümü dolayısıyla düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri Kaymakamımız Abdulselam Öztürk tarafından verildi.
Tören sonunda Kaymakamımız Abdulselam Öztürk tarafından öğrencilere 23 Nisan dolayısıyla alınan içerisinde oyuncak araba, bebek ve futbol toplarından oluşan yaklaşık 3 bin adet oyuncak hediye edildi.